Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 29 listopada 2023
1:38 minut

W dniu 28 listopada br. inspektor pracy został zawiadomiony o wypadku przy pracy, który miał miejsce w jednym z zakładów produkcyjnych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Na miejscu zdarzenia inspektor pracy ustalił, że do wypadku doszło w strefie automatycznego załadunku linii wiertarek. Załadunek ten jest realizowany przez podajnik bramowy z zespołem chwytaków podciśnieniowych, które przenoszą elementy ze stosu wprowadzonego na transporter rolkowy nożycowy na transporter rolkowy początkowy. Elementy pobierane i odkładane na poziomie o wysokości około 1,7 m, a po każdym przełożeniu elementów platforma transportera nożycowego jest unoszona, a transporter początkowy jest automatycznie opuszczany do wysokości transporterów rolkowych linii (do wysokości około 0,8 m) i wówczas elementy są przetaczane do zespołu wiertarek.

Pracownik - operator linii wiertarek, w trakcie pracy linii wszedł w strefę pomiędzy transporter nożycowy, a transporter początkowy – wskutek uniesienia platformy transportera nożycowego doszło do pochwycenia głowy pracownika między elementem transportera nożycowego, a belką konstrukcyjną transportera początkowego. W wyniku urazu głowy poszkodowany poniósł śmierć.

Ofiara wypadku to mężczyzna w wieku 36 lat, posiadający prawie 15 letni staż pracy. Śledztwo w sprawie tego zdarzenia jest kontynuowane, przy współudziale m.in. inspektora pracy, w celu wyjaśnienia dokładnych okoliczności tego tragicznego wypadku. Wspólnie z prokuratorem będą ustalane okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy.

Przypominamy, że zapewnienie bezpiecznych warunków pracy jest obowiązkiem prawnym i społecznym każdego pracodawcy. Świadome zarzadzanie obszarem bhp to nie tylko sposób na zapobieganie wypadkom przy pracy, ale również nieodłączny element rozwoju firmy i odpowiedzialnego biznesu.
Pracodawco pamiętaj! Tworzenie bezpiecznych warunków pracy oraz motywowanie pracowników do bezpiecznego postępowania to nie tylko wywiązywanie się z obowiązku nałożonego przez prawo na pracodawcę, ale także inwestycja, która się opłaca.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu