• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

27.04.2021

28 kwietnia - Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych.

28 kwietnia przypada ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, który ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy oraz przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie.

Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy jest: „Przewiduj, przygotuj się i reaguj na kryzysy. POSTAW NA BHP”.

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy to także okazja do przypominania o stanie warunków pracy i promowania działań na rzecz kształtowania kultury bezpieczeństwa.

W roku 2020, pomimo spadku wskaźnika wypadkowości, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego życie straciło 4 pracowników. Ponad 2,1 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy i 79 tys. dni niezdolności do pracy – to nadal nieakceptowalne statystyki.

Dominującą grupą wydarzeń powodujących urazy było zderzenie z/uderzenie w nieruchomy obiekt (31,1%). Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną 60,8% wypadków przy pracy. 79,6 % poszkodowanych w wypadkach przy pracy doznało urazu kończyn (opracowanie własne na podstawie danych GUS)

Jednocześnie należy wskazać, że w 2020 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie wydali prawie 7 tys. decyzji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, z czego ok. tysiąca dotyczyło bezpośredniego zagrożenia i życia pracujących. Inspektorzy pracy w 137 przypadkach wydali decyzje wstrzymujące wykonywanie prac, 256 decyzji wstrzymania eksploatacji maszyn, 17 zakazów wykonywania prac oraz 20 decyzji ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków.

 Dodatkowo skuteczna i zakrojona na szeroką skalę prewencja prowadzona przez organy inspekcji pracy na wszystkich poziomach, zapobiega zarówno zagrożeniom w środowisku pracy i kształtuje wypracowywanie właściwych postaw u pracodawców i pracowników. Zarówno pierwsze kontrole, jak i programy prewencyjne ( np. „Budowa. Stop wypadkom!”, „Prewencja wypadkowa” czy „Zdobądź dyplom PIP”), działania medialne, szkolenia, wydawnictwa i doradztwo pomagają zarówno pracodawcom jak i związkom zawodowym w zarządzaniu bezpieczeństwem pracy.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Wypadki