• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

02.04.2021

Seminarium naukowe "BHP w czasie epidemii Covid-19"

W środę 31 marca na platformie MS Teams, odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Było to pierwsze seminarium z cyklu Spotkania nauki i praktyki, a jego tematem przewodnim były zagadnienia BHP w czasie epidemii Covid-19. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców, innych urzędów, specjaliści ds. bhp, a także pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. Seminarium rozpoczęło się od powitania uczestników oraz wprowadzenia ich w tematykę przez prof. dr hab. Jarosława Dobkowskiego, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie oraz Jarosława Kowalczyka, Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. 

zrzut 5

Następnie głos przekazano prelegentom. Jako pierwsza głos zabrała dr Krystyna Ziółkowska (WPiA UWM w Olsztynie), która przedstawiła prewencyjne formy przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusowi  COVID-19.

ZZrzut 2

Następnie dr Łukasz Sztych (Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie) omówił działania podejmowane przez Państwową Inspekcję Pracy w zakresie propagowania dobrych praktyk w prewencji antykowidowej. Przybliżył założenia programu prewencyjnego PIP „Bezpiecznie w szkole”, omawiając jednocześnie jego efekty, jak również przedstawił wyniki działalności kontrolno-nadzorczej podjętej przez PIP w zakresie zapewnienia osobom pracującym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie epidemii. Kolejne tematy seminarium przedstawione przez prelegentów zarówno z perspektywy teoretycznoprawnej jak i w ujęciu praktycznym dotyczyły zagadnień związanych z obowiązkiem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy osobom wykonującym pracę zdalną oraz konsekwencji zmian przepisów w zakresie badań lekarskich oraz szkoleń bhp w związku z epidemią. W ostatniej części seminarium przewidziano panel dyskusyjny, w trakcie którego doszło do ożywionej dyskusji. Pytania zadawane przez uczestników dotyczyły najczęściej praw pracowników oraz obowiązków pracodawcy w zakresie bhp w dobie epidemii Covid-19.

Kolejne seminarium z cyklu Spotkania nauki i praktyki odbędzie się 28 kwietnia b.r. Jego tematyka dotyczyła będzie problematyki ochrony danych osobowych przy pracy zdalnej.


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Wypadki