Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 20 listopada 2023
3:14 minut
Na zdjęciu: Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie  oraz starszy inspektor pracy Radosław Żebrowski

W dniach 13 -17 listopada br. na warmińsko-mazurskich budowach odbył się "Tydzień Bezpieczeństwa” w budownictwie, zorganizowany przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie.

 Jak co roku w „Tygodniu Bezpieczeństwa” wzięli czynny udział inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, którzy w ramach kampanii Państwowej Inspekcji Pracy „BUDOWA! STOP WYPADKOM” zorganizowali następujące działania informacyjno-edukacyjne, dotyczące bezpieczeństwa pracy na budowach:

  1. W dniu 13.11.2023 r. w biurze budowy "Budimex" S.A. przeprowadzono szkolenie dla osób kierujących pracownikami oraz dla podwykonawców firmy "BUDIMEX" S.A. W trakcie szkolenia, inspektorzy pracy omówili podstawowe zagrożenia wypadkowe, podczas wykonywania prac na wysokości, w tym na rusztowaniach, a także zagadnienia związane z robotami ziemnymi, eksploatacją maszyn i urządzeń budowlanych. W szkoleniu uczestniczyły 23 osoby.
  2. W dniu 14.11.2023 r. inspektorzy pracy w auli Akademii Nauk Stosowanych w Elblagu poprowadzili seminarium dla uczniów klas o profilu budowlanym z Zespołu Szkół Zawodowych w Elblagu oraz dla studentów kierunku o profilu budowlanym Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu. W ramach realizacji kampanii "Budowa. STOP wypadkom" inspektorzy pracy przedstawili zagadnienia dotyczące: zakresu działalności i zadań realizowanych przez PIP oraz organizacji bezpiecznej pracy na budowie. W spotkaniu uczestniczyło 125 osób: uczniów i studentów oraz nauczycieli i wykładowców.
  3. W dniu 15.11.2023 r. inspektorzy pracy na terenie zaplecza budowy drogi S 16 w Biskupcu przeprowadzili szkolenie o tematyce zagrożeń wypadkowych, występujących przy pracach drogowych oraz odpowiedzialności zawodowej. W szkoleniu udział wzięli pracodawcy uczestniczący w inwestycji oraz przedstawiciele firm: PORR S.A., TELEKOM WARMIA, DANBUD, PROWERK, DOBMEL, KRZYŚ, F.U.DROWEX, FLEXSERVICE, PAWLICA, JTS, ANTEX II, I.T.S.F - łącznie 20 osób

W dniu 16.11.2023 r. na Wydziale Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie odbyło się seminarium pt. „NIE!BEZPIECZNA BUDOWA 2023”. Seminarium zorganizowane zostało przez Wydział Geoinżynierii oraz przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie, w ramach kampanii „BUDOWA! STOP WYPADKOM”. Oprócz przedstawicieli Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie oraz Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie prelegentami na seminarium byli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla miasta Olsztyna, Wojewódzkiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie oraz firmy BUDIMEX S.A., którzy omówili szereg zagadnień związanych z bezpiecznym wykonywaniem pracy w budownictwie oraz zagrożeniami i nieprawidłowościami związanymi z pracami budowlanymi. Seminarium było również doskonałą okazją do VII Spotkania Warmińsko-Mazurskiej Rady ds. BHP w Budownictwie. Na seminarium zaproszeni zostali studenci wydziału Geoinżynierii oraz uczniowie szkół o profilu budowlanym. W przerwie Seminarium odbył się pokaz bezpiecznego montażu rusztowań, zorganizowanego przez firmę JURGO Sp. z o.o.. Kończącym Seminarium wydarzeniem było wręczenie nagród w konkursie pt. „NIE!BEZPIECZNA BUDOWA 2023”. W konkursie ocenione zostały fotografie, pokazujące rażące naruszenia bezpieczeństwa pracujących na budowach województwa warmińsko-mazurskiego. Łącznie w seminarium udział wzięło ponad 200 osób: uczniów i studentów oraz nauczycieli i wykładowców, a także przedstawiciele instytucji związanych z budownictwem, którzy licznie odwiedzali stoisko Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie rozlokowane w holu uczelni. Oprawę medialną seminarium zapewniła TVP 3 Olsztyn oraz Telewizja Kortowo.

 

Podziękowania

Dziękujemy wszystkim prelegentom za wspaniałe prezentacje i niezwykle wartościowe informacje, jakie przekazali uczestnikom „Tygodnia bezpieczeństwa”. Dziękujemy również partnerom społecznym i instytucjonalnym za ich obecność, wkład i zaangażowanie w organizację tego wydarzenia.

Cieszymy się z wysokiej frekwencji oraz aktywnego zaangażowania uczestników podczas „Tygodnia bezpieczeństwa”. Liczymy, że to wydarzenie przyczyniło się do poprawy jakości i bezpieczeństwa pracy w budownictwie oraz pomoże w kształtowaniu przyszłych pracowników budowlanych, którzy będą zdawali sobie sprawę ze znaczenia bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu