Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 28 marca 2025
2:0 minut

27 marca 2025 r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Olsztynie, któremu przewodniczył Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Marcin Kuchciński. W obradach uczestniczyli m.in. Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Pan Radosław Król, przedstawiciele samorządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. W spotkaniu wzięli również udział reprezentanci Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. Okręgowy Inspektor Pracy, Pan Jarosław Kowalczyk, przedstawił ocenę przestrzegania praworządności w stosunkach pracy na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, natomiast jego Zastępca ds. Prawno-Organizacyjnych, dr Łukasz Sztych, przeprowadził szkolenie na temat mobbingu. W swoim wystąpieniu omówił zmiany w definicji tego zjawiska oraz przedstawił, jak kształtowało się prawo w tym zakresie na przestrzeni lat. Szkolenie odbyło się w ramach programu profilaktycznego Państwowej Inspekcji Pracy „Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy”. W wydarzeniu uczestniczyło 30 osób, które otrzymały broszury edukacyjne „Sposoby na stres”.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego są regionalnymi instytucjami dialogu społecznego, powołanymi na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1240), zastępując wcześniej funkcjonujące Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego. Za ich tworzenie i zapewnienie funkcjonowania odpowiada marszałek województwa, a ich powołanie następuje na wniosek co najmniej jednej organizacji pracodawców oraz co najmniej jednej organizacji pracowników.

Kompetencje Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego

Rady pełnią kluczową rolę w budowaniu porozumienia między pracownikami, pracodawcami i administracją publiczną. Ich kompetencje obejmują opiniowanie spraw dotyczących działalności związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz administracji rządowej i samorządowej, analizę projektów strategii rozwoju województwa i programów związanych z rynkiem pracy, a także przygotowywanie sprawozdań z ich realizacji. Ponadto rozpatrują sprawy o zasięgu wojewódzkim przekazane przez Radę Dialogu Społecznego, formułują rekomendacje i propozycje zmian prawnych dla organów administracji publicznej oraz podejmują działania w zakresie rozwiązywania konfliktów społecznych i gospodarczych, jeśli ich rozstrzygnięcie jest istotne dla zachowania pokoju społecznego. Działalność WRDS odgrywa ważną rolę w kształtowaniu stabilnych relacji na rynku pracy oraz w budowaniu partnerskiego dialogu między stronami społecznymi.

Galeria

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu