Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

Dodano: 14 października 2024
3:9 minut

W dniu 11 października 2024 r. na terenie Parku Naukowo-Technicznego odbyły się Międzyzakładowe Zawody BHP, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ełku oraz Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie.  W rywalizacji udział wzięły zakłady pracy z Ełku i Giżycka. Organizatorem inicjatywy był Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie, natomiast współorganizatorami byli: Pielęgniarstwo Ratunkowe OL-Med. Marzena Semenowicz oraz Biuro Obsługi Firm Mariusz Semenowicz

Zawody odbyły się 11 października 2024 roku na terenie Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku przy ul. Podmiejskiej 5. W wydarzeniu uczestniczyły następujące zakłady pracy:
1) IMPRESS DECOR POLSKA SP. Z O.O., Ełk

2) PORTA KMI POLAND SP. Z O.O., Oddział w Ełku

3) PPH KOSTRZEWA Sp.j., Giżycko

4) Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Eko-MAZURY Sp. z o.o.

 Każdy zakład wystawił pięcioosobowy zespół, w skład którego musiała wchodzić co najmniej jedna osoba posiadająca uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym. W zawodach udział wzięło łącznie 20 osób. Uczestnicy rywalizowali w następujących konkurencjach:
1. Wiedza

W celu sprawdzenia wiedzy uczestników z zakresu Prawa Pracy ułożony został przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie Oddział w Ełku test jednokrotnego wyboru.

W tej konkurencji brał udział cały zespół, który musiał wspólnie rozwiązać test. Nadzór i sprawdzenie testów przeprowadził Starszy Inspektor Pracy, Główny Specjalista Radosław Zajączkowski.

  1. Ratownictwo Medyczne

Celem tej konkurencji było sprawdzenie wiedzy i umiejętności zespołów w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pani Marzena Semenowicz oraz Pan Mariusz Semenowicz przygotowali symulacje sytuacji, które mogą wystąpić w zakładach pracy:


a) Wbite ciało obce w nogę podczas upadku z drabiny z wysokości 1 m; krwawienie i zasłabnięcie poszkodowanego.

b) Użądlenie przez pszczołę; zasłabnięcie i dreszcze.

c) Zakrztuszenie się.

  1. Transport ręczny oraz transport wózkiem widłowym

W tej konkurencji zespoły, w składach pięcioosobowych, wykonywały zadania związane z transportem wózkiem widłowym oraz ręcznym.

I część - Transport ręczny:

Zadaniem zespołów było przetransportowanie po wyznaczonej trasie ładunków, takich jak zamknięta beczka z cieczą o wadze 25 kg, aluminiowa drabina o długości 4 m oraz taczka z wodą i piłkami.

II część - Transport z wykorzystaniem wózków spalinowych

Zespół miał za zadanie przetransportować ładunek przy użyciu wózka widłowego spalinowego, pokonując wyznaczoną trasę w przód i tył z paletopojemnikami typu mauser o pojemności 1000 litrów oraz paletą z beczką. Nadzór nad przebiegiem i oceną tej konkurencji sprawował Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, Pan Radosław Zajączkowski.

  1. Ochrona przeciwpożarowa

W tej konkurencji zespoły miały za zadanie rozwinąć 30-metrowy wąż strażacki, podłączyć go do hydrantu, zamontować prądownicę oraz zbić 6 piłeczek ustawionych na słupkach, w taczce i beczce.

Nadzór nad przebiegiem i oceną tej konkurencji sprawował zespół w składzie Radosław Zajączkowski, starszy inspektor pracy – główny specjalista oraz Mariusz Semenowicz, specjalista ds. pożarnictwa i BHP.

Klasyfikacja końcowa:

  1. I miejsce: Porta KMI Poland S.A. z o.o. Oddział w Ełku
  2. II miejsce: PPH Kostrzewa Sp.j. Giżycko 
  1. III miejsce: Impress Decor Polska Sp. z o.o. Ełk
  2. IV miejsce:Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami Eko-MAZURY Sp. z o.o.

Po zakończeniu zawodów nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe dyplomy zostały wręczone przez Zastępcę Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie, Pana Tomasza Kawałko. Opiekunowie drużyn wręczyli również nagrody rzeczowe dla wszystkich zawodników, ufundowane przez poszczególne zakłady pracy. W Sali konferencyjnej udostępniono uczestnikom zawodów ulotki i publikacje Państwowej Inspekcji Pracy.

Zobacz magazyn Inspektor Pracy

Zobacz również

Szukaj

Logo PIP

Menu