• RSS
  • Wersja tekstowa
30.04.2020

28 kwietnia - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy28 kwietnia to ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, którego celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pracowników oraz zachęcenie zarówno pracodawców, jak i osób zatrudnionych do podejmowania działań ograniczających zagrożenia w miejscu pracy oraz przyczyniających się do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych na całym świecie. Równolegle, Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (ITUC) świętuje tego dnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych w celu upamiętnienia tych, którzy stracili życie lub zostali poszkodowani w wypadkach przy pracy, albo ucierpieli w wyniku chorób zawodowych.

Działania podejmowane w Polsce na rzecz poprawy warunków pracy i podnoszenia świadomości Polaków w tej kwestii, przynoszą wymierne efekty. Sytuacja poprawia się z roku na rok, jednak wciąż zbyt wielu pracowników doznaje uszczerbku na zdrowiu lub traci życie podczas pracy. Dlatego właśnie wciąż konieczne jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracujących.

W obliczu problemu, z którym w ostatnim czasie boryka się cały świat - pandemią wirusa SARS-CoV-2 -  Międzynarodowa Organizacja Pracy podjęła decyzję, że Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy został w tym roku poświęcony tematowi zwalczania chorób zakaźnych w pracy, w szczególności pandemii COVID-19. Zmiana tematu Dnia, który pierwotnie dedykowany był problemowi przemocy w pracy, jest odpowiedzią na światowy kryzys wywołany pandemią oraz obawy związane z ciągłym wzrostem liczby zakażeń COVID-19 w niektórych częściach świata i zdolnością do utrzymania spadających wskaźników w innych jego regionach.

Rządy, pracodawcy, pracownicy i ich organizacje każdego dnia stoją przed ogromnymi wyzwaniami próbując walczyć z pandemią oraz chronić bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy w tym roku skoncentrował się na problemie zwalczania chorób zakaźnych w pracy, w szczególności zaś pandemii COVID-19, a także na zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia pracownikom podczas wznawiania działalności przez przedsiębiorstwa, które powinno przebiegać zgodnie z zasadami zapewniającymi ograniczanie rozprzestrzeniania się zakażenia.

Międzynarodowa Organizacja Pracy podkreśla potrzebę podejmowania specjalnych środków w celu ochrony milionów pracowników służby zdrowia i innych pracowników, którzy w walce z pandemią codziennie ryzykują własne zdrowie. W tym szczególnym okresie MOP zwraca także uwagę na wykorzystywanie na szeroką skalę pracy zdalnej, która z jednej strony oferuje pracownikom możliwość wypełniania obowiązków służbowych, z drugiej jednak strony nie powinna zaburzać równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, umożliwiając realizowanie innych zajęć, takich jak np. opieka nad dziećmi, osobami chorymi oraz starszymi.

Jednocześnie MOP poinformowała, że materiały poświęcone planowanemu wcześniej tematowi Dnia („Przemoc i nękanie w miejscu pracy”) będą dalej przygotowywane i zostaną przekazane do upowszechnienia w późniejszym terminie.GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Wypadki