
W dniach 12–16 maja 2025 roku odbył się ogólnopolski Tydzień Bezpieczeństwa w Budownictwie pod hasłem: „Bezpieczeństwo. Tu nie ma miejsca na iluzję”, organizowany w ramach inicjatywy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Celem corocznego wydarzenia jest promowanie kultury bezpiecznej pracy na placach budów, podnoszenie świadomości zagrożeń zawodowych oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw pracowniczych i pracodawczych w sektorze budownictwa.
W działania aktywnie zaangażował się Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie, którego inspektorzy przeprowadzili na terenie województwa szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy na budowach.
Działania OIP Olsztyn w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa:
- 12 maja 2025 r. na zapleczu placu budowy Wojewódzkiego Szpitala w Olsztynie odbyło się szkolenie dla pracowników firmy BUDIMEX oraz jej 6 podwykonawców.
Szkolenie, w którym uczestniczyło 16 pracowników, dotyczyło bezpiecznego wykonywania robót na wysokości oraz podczas robót ziemnych. Zajęcia prowadził starszy inspektor pracy Piotr Grabowski.
- 13 maja 2025 r. na zapleczu budowy drogi wojewódzkiej łączącej ulicę Warszawską z drogą krajową nr 51, odbyło się szkolenie dla pracowników i kadry firmy STRABAG. Tematem spotkania było bezpieczne wykonywanie robót drogowo-mostowych, a udział w nim wzięło 19 pracowników. Szkolenie również poprowadził Piotr Grabowski.
Tego samego dnia odbyło się także szkolenie dla 14 podwykonawców AGATA S.A. na Budowie budynku usługowo-wystawienniczo-handlowego przy ul. Sikorskiego w Olsztynie, które przeprowadził starszy inspektor pracy – specjalista Radosław Żebrowski.
W spotkaniu uczestniczyło 10 pracodawców oraz 26 pracowników, a jego tematem były obowiązki pracodawcy w zakresie organizacji bezpiecznej pracy oraz najczęstsze przyczyny wypadków na budowach.
- 15 maja 2025 r. W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie, Okręgowy Inspektorat Pracy w Olsztynie zorganizował dyżur ekspercki z zakresu budownictwa, dostępny telefonicznie pod specjalnym numerem. Osoby zainteresowane mogły skonsultować się z inspektorami pracy w sprawach związanych z bezpieczeństwem na budowie, obowiązkami pracodawców, wymaganiami prawnymi i organizacją pracy w sektorze budowlanym. Dyżur cieszył się dużym zainteresowaniem i stanowił uzupełnienie działań edukacyjnych realizowanych przez cały tydzień.
Wszystkie działania realizowane w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa miały charakter praktyczny i interaktywny – uczestnicy zadawali pytania, dzielili się doświadczeniami i omawiali realne sytuacje z placów budów. Zainteresowanie oraz zaangażowanie pokazują, że edukacja i profilaktyka są kluczowe dla skutecznej poprawy warunków pracy w budownictwie.
Zwieńczeniem Tygodnia Bezpieczeństwa była konferencja pt. „Ryzyko w budownictwie – aspekty teoretyczne i praktyczne”, która odbyła się 16 maja 2025 r. w Olsztynie.
Szeroka relacja z konferencji dostępna jest tutaj: https://olsztyn.pip.gov.pl/aktualnosci/budownictwo-pod-lupa-konferencja-ryzyko-w-budownictwie-aspekty-teoretyczne-i-praktyczne