Dodano: 28 kwietnia 2025
3:43 minut

28 kwietnia obchodzimy ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Pracy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Tego samego dnia Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych upamiętnia Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Przy Pracy i Chorób Zawodowych, oddając hołd wszystkim tym, którzy stracili życie, zostali poszkodowani lub zachorowali w wyniku pracy zawodowej.

Obchodom Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy towarzyszy w tym roku hasło: “Cyfryzacja i sztuczna inteligencja: nowa era pracy”. Postęp technologiczny zmienia środowisko pracy na całym świecie, niosąc za sobą zarówno szanse, jak i nowe wyzwania w obszarze bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników. W tym dynamicznie zmieniającym się świecie niezmiennie aktualne pozostaje przesłanie o fundamentalnym znaczeniu prawa każdego człowieka do bezpiecznych i zdrowych warunków pracy.

Takie nowoczesne rozwiązania, jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, roboty wspomagające, egzoszkielety, Internet rzeczy (IoT), bezzałogowe statki powietrzne (UAV) czy rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, już teraz zmieniają oblicze wielu branż. Praca hybrydowa, telepraca oraz platformy cyfrowe stają się coraz popularniejsze, otwierając nowe perspektywy, ale jednocześnie stawiając przed pracodawcami i pracownikami istotne pytania dotyczące ergonomii, higieny pracy oraz bezpieczeństwa.

Jednym z coraz poważniejszych zagrożeń w środowisku pracy ery cyfrowej stała się cyberprzemoc. Narzędzia online, które ułatwiają codzienną komunikację i współpracę, mogą być niestety wykorzystywane do nękania, wykluczania i ośmieszania, pogarszając na atmosferę i obniżając efektywność pracy. Tego rodzaju przemoc często nie kończy się wraz z wylogowaniem – jej skutki przenikają do życia prywatnego, wpływają na dobrostan psychiczny pracowników.

W Polsce od 106 lat misję dbania o bezpieczeństwo pracy i zdrowie pracowników realizuje Państwowa Inspekcja Pracy. Od momentu swojego powstania w 1919 roku PIP nieprzerwanie podejmuje działania mające na celu poprawę warunków pracy, zapobieganie wypadkom i chorobom zawodowym oraz ochronę praw pracowniczych. Przeprowadzając kontrole, prowadząc działalność prewencyjną, edukacyjną i promując dobre praktyki w zakładach pracy, Inspekcja stale dostosowuje swoje działania do wyzwań współczesnego rynku pracy, w tym tych związanych z procesami cyfryzacji i rozwojem sztucznej inteligencji.

W ramach swojej działalności prewencyjnej Państwowa Inspekcja Pracy realizuje szereg programów i kampanii, których celem jest zwiększanie świadomości pracodawców i pracowników w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz promowanie kultury bezpieczeństwa. Aktualnie szczególny nacisk kładziemy na takie obszary, jak:

  • Prewencja zagrożeń psychospołecznych w środowisku pracy, w tym zapobieganie mobbingowi, dyskryminacji i innym negatywnym zjawiskom psychospołecznym w miejscu pracy – program profilaktyczny mający na celu identyfikowanie źródeł stresu zawodowego i wdrażanie rozwiązań sprzyjających zdrowemu środowisku pracy,
  • Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – działania skierowane na ograniczenie liczby wypadków w jednej z najbardziej wypadkowych branż,
  • Promowanie bezpiecznych zachowań wśród młodych pracowników – kampanie informacyjne i szkoleniowe adresowane do osób rozpoczynających karierę zawodową,
  • Eliminowanie zagrożeń związanych z pracą przy urządzeniach i maszynach – działania prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa technicznego,
  • Działania prewencyjno-promocyjne w rolnictwie indywidualnym: „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”,
  • Działania informacyjno-edukacyjne „Ekspozycja pracowników na niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia czynniki chemiczne w środowisku pracy”.

Dzisiejsze obchody są okazją do refleksji nad znaczeniem pracy w bezpiecznych warunkach, ale też do przypomnienia, jak wielką wartość ma życie i zdrowie człowieka. Pamiętajmy, że za statystykami wypadków kryją się konkretne osoby – ich historie, rodziny i przyszłości, które często zostały brutalnie przerwane lub na zawsze zmienione.

Państwowa Inspekcja Pracy kontynuuje swoją misję, dostosowując się do wyzwań nowoczesnego świata, by każdy pracownik – niezależnie od miejsca i charakteru wykonywanej pracy – mógł wracać bezpiecznie do domu.

W 2024 r. zgłoszono do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie 183 zdarzenia wypadkowe (dla porównania w roku 2023 zgłoszono 177), w których poszkodowanych zostało 187 osób (dla porównania w roku 2023 poszkodowanych w wypadkach zostało 185 osób). Powyższe wskazuje na wzrost liczby zgłoszonych wypadków w stosunku do roku 2023 o 1,07%.

Dane – wypadki zbadane w 2024 r.

 

Liczba wypadków zbadanych

Poszkodowani w wypadkach

śmiertelne

ciężkie

lekkie

ogółem

indywidualne

83

5

15

66

86

zbiorowe

6

0

1

5

6

ogółem

89

5

16

71

92

Najwięcej wypadków wystąpiło w sektorze przetwórstwa przemysłowego. Drugim sektorem, w którym odnotowano największą liczbę wypadków jest budownictwo.